SÍLA PROSTŘEDÍ – dokáže vás nakopnout a dokáže vás potopit. KDY PŘIJDE ÚSPĚCH?Nápad na tento článek se zrodil, když jsem trávil dovolenou v Itálii… slunce, moře a úsměvy ostatních. Pozitivní prostředí skrze srdečnost druhých mě prostě donutilo napsat tyto řádky….

Stejně jako když vaříte v kuchyni a konečný výsledek vyžaduje určité ingredience a určitý postup. Abyste třeba udělali kohouta s lanýžovou omáčkou a bramborami, potřebujete ingredience, které zřejmě doma nemáte, ani je nemají v nejbližším supermarketu. Bez klíčových ingrediencí prostě nedosáhnete zamýšleného výsledku. My jsme na tom podobně jako takové pokrmy, každý člověk je unikátní, a to díky všem faktorům, které na něj kdy působily a působí, souhrnně to můžeme nazývat prostředí. Co ale budoucnost? Co když chceme dosáhnout něčeho, co se v naší blízkosti nevyskytuje?


Co když jste třeba zaměstnanec a chcete být podnikatel, avšak nemáte okolo sebe žádné podnikatele, kteří by mohli být vaším vzorem a mohli vás něco naučit? Pojďte se nyní zamyslet, jak moc vás prostředí ovlivňuje, např. v práci musíte nosit určitý typ oblečení, takže jste si ho museli nakoupit, nesmíte se bavit s určitými lidmi, takže ani nikdy nepoznáte, jaký je vlastně šéf vašeho šéfa. Svoji kreativitu máte na nule, protože na všechno máte manuál, a když chcete jít na oběd, tak venku je jen McDonald´s a nikdo s vámi do vietnamské restaurace na vaše oblíbené Pho nepůjde, protože je to daleko. Aby toho nebylo málo, nikdy se pořádně nevyspíte, protože musíte vstávat časně ráno na budík. No, a protože žijete v ČR tak v zimě nosíte bundu a v létě se převlíkáte do šortek a jezdíte k moři a říkáte, jak byste si ho nejradši přivezli s sebou.


- PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM ŽIJEME, NÁS OVLIVŇUJE PODOBNĚ JAKO KDYŽ VODA OBRUŠUJE KÁMEN -


Jaký máte sen a kde se nachází v rámci vaší současné situace? Pokud jste ,,ten“ zaměstnanec a chcete se stát podnikatelem, pak budete potřebovat rozvinout vaše sny a stanovit si jasné cíle (což je ideální s pomocí kouče), dále pravděpodobně opustit vaše vyhřáté místečko jistoty (ideálně, když máte dostatek úspor) a pak se otrkávat a učit se, postupovat a vydržet. (můžete si najmout třeba mentora) V celém procesu se budete muset vypořádat s výzvami… riskovat (nejen) svoje úspory. Učit se ovládat technologie, zvládat účetnictví, umět komunikovat. Budete vyhledávat jiné lidi, vašimi přáteli budou nakonec lidé úplně jiného ražení. Vy se třeba již nebudete pohybovat mezi Čechy, ale mezi cizinci. Budete se muset třeba i přestěhovat za lepší klientelou apod. Řekněte sami, stal by se Schwarzenegger kulturistou, kdyby chodil místo do posilovny na plavání?


Když si nyní srovnáte váš sen a prostředí ve kterém se nacházíte, může vám vaše prostředí pomoci dostat se tam, kam potřebujete?


Ať se pokoušíte o cokoli, o jakoukoli změnu ve vašem životě, zřejmě narazíte na hranice vašeho prostředí. V tu chvíli pro vás začne být prostředí jiné, někdy říkáme, že je nám těsno a potřebujeme se rozletět. Není to náhodou. Dokud jsme se nezměnili, necítili jsme takový diskomfort. Když začneme cítit, že se nám naše okolí oddaluje a začíná nám nevyhovovat, začínáme se posouvat.


Nebuďte proto produkty vaše okolí, změňte prostředí podle toho, co od života chcete.
0 zobrazení