O koučování

Věnujte se mnou 3 minuty čtení o tom, co je podstatou koučování a jak funguje. Víc vědět nepotřebujete, pokud se tím nechcete zabývat dále...

Kouč, který prodělal akreditovaný koučovací trénink a nebo má i mezinárodní koučovací certifikát ICF, je odborníkem podobným psychologovi, nikoli však stejným. Jsou to oba směry odlišné včetně způsobu práce s klientem. Setkávám se také s mnoha pojmy jako je například Terapeut zdraví, Terapeut štěstí, Vztahový terapeut apod. Tyto názvy nevypovídají nic o odborné kvalifikaci, vypovídají jen o zaměření. Takové terapie může dělat kdokoli, kdo si myslí, že se v dané oblasti vyzná.

Práce kouče s klientem probíhá většinou jeden na jednoho v délce zhruba 45 minut. Při těchto setkáních pracje kouč s klientem tak, že zapojuje své klíčové schopnosti. Jedna z nich je například empatie. Dále pak používá své zkušenosti a odborné znalosti/techniky, které u klienta způsobují například silná uvědomění. V neposlední řadě je kouč ten, kdo funguje pro klienta i jako sparing partner, tedy jako opora i jako výzva.

Kolikrát v životě se vám takzvaně ,,rozsvítilo" či vám něco ,,došlo"?  Totiž s koučem se dají dělat skoky neuvěřitelně rychle. Kolikrát se třeba člověk snažil něco druhému vysvětlit a ono to nefungovalo?  A najednou to půjde.... Kolik z nás žije nenaplněné vize, které by zasloužily naši pozornost?  Kouč vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Být klientem a mít kouče je jako mít parťáka a nebýt na své cíle sám. Jedná se o osobní rozvoj a jeho středobodem jste vy.

Osobně mám absolvovaný výcvik u akademie koučů zivotjakohra.cz, certifikáty mého akreditovaného výcviku si můžete prohledédnout zde...